„Makbet” to jeden z najbardziej znanych dramatów autorstwa Szekspira. Losy tytułowego i głównego bohatera, który morduje swojego króla, by zająć jego tron, ponieważ trzy wiedźmy przepowiedziały mu to w swojej wróżbie, na stałe weszły do kanonu literatury. Jednak w tym dramacie nie tylko Makbet pełni ważną rolę. Równie istotne są działania lady Makbet, czyli jego żony, ambitnej kobiety nieustannie popychającej swojego męża do działania.
Charakterystyka lady Makbet
Lady Makbet nie jest główną bohaterką dramatu Szekspira, ale jej działania często mają większy wpływ na wydarzenia niż czyny samego Makbeta. Jest ona jego żoną, jednak Szekspir zdradził niewiele szczegółów na temat jej pochodzenia, wyglądu czy też pełnionych przez nią funkcji. To, co ją wyróżnia, to przede wszystkim jej ogromna ambicja oraz potrzeba awansu społecznego. Ceni ona sobie także bogactwo i wygodę.
Lady Makbet doskonale zna swojego męża i wie, czego się po nim spodziewać. Potrafi zatem sprytnie nim manipulować i zmuszać go do czynów, których on nie chce się podjąć, ale na których jej zależy. Przykładem tego jest zabójstwo króla Dunkana. Makbet miał zamiar pozostawić swój los w rękach przeznaczenia, ale to jego żona skłoniła go do aktywnego działania na rzecz zdobycia tronu, a co za tym idzie także morderstwa. Wykazała się przy tym ogromną inicjatywą – uśpiła strażników królewskich winem, a potem sfabrykowała dowody i je im podrzuciła. Można zatem wnioskować, że to osoba ambitna, zdecydowana, inteligentna i pozbawiona skrupułów czy też moralności.
To kobieta stanowcza i opanowana. Gdy Makbet popada w panikę, ona zachowuje zimną krew i zaczyna działać. Jednak nawet jej silny charakter w pewnym momencie ugina się pod ciężarem zbrodni i lady Makbet popada w obłęd. Widzi na swoich rękach krew, której nie może domyć, mimo ciągłych prób. Ostatecznie kobieta pod wpływem szaleństwa popełnia samobójstwo. Można uznać, że była to dla niej zasłużona kara. W wyniku działań, jakich podjęła się lady Makbet, zginęło bowiem wiele niewinnych osób. Jej obłęd zaczął manifestować się obawą przed ciemnością, bezsennością oraz lunatykowaniem. Kobietę dręczyły też straszne koszmary. Była naprawdę przerażona.
Lady Makbet kochała swojego męża, ale zdecydowanie potępiała ona jego słabość i niezdecydowanie. Jego wady szybko stawały się obiektem jej krytyki i nie było w niej wiele miejsca na wyrozumiałość. Bezwzględnie dążyła do osiągnięcia swojego celu i nie rozumiała skrupułów czy wątpliwości, jakie dręczyły z tego powodu Makbeta. W relacji z nim wykorzystywała swój spryt, wpływając na niego i osiągając to, czego pragnęła. Nie można wątpić, że to ona była silniejsza i miała większy wpływ na to, jak wyglądało ich małżeństwo. W niektórych sytuacjach potrafiła nawet wyśmiać Makbeta. Można zatem wnioskować, że bywała ona kobietą okrutną dla swojego otoczenia, nawet dla bliskich osób. Ostatecznie zdała sobie jednak sprawę z tego, że to ona uczyniła z Makbeta bezwzględnego tyrana.
Kobieta ta od razu uwierzyła w prawdziwość przepowiedni trzech wiedźm i bez wahania sięgnęła po to, co w jej odczuciu jej się należało. Wierzyła zatem w prawdziwość świata fantastycznego i metafizycznego, pomagała sobie jednak w realizacji planów bardzo prozaicznymi metodami.
Lady Makbet jest zatem postacią silną, która złamała się pod ciężarem swoich ambicji i popełnionych przez to zbrodni. Mogła być dobrą żoną dla Makbeta, ale chęć zdobycia tronu i jej absolutny brak skrupułów przed sięgnięciem po niego sprawiły, że doprowadziła do upadku nie tylko siebie, ale także swojego męża, przyczyniając się też po drodze do śmierci wielu niewinnych osób.