Sklepy cynamonowe – streszczenie

„Sklepy cynamonowe” są zbiorem piętnastu opowiadań Brunona Schulza pisanego między 1925 do 1933 roku, gdy pojawiło się pierwsze wydanie. Za ukazanie się cyklu odpowiadało Towarzystwo Wydawnicze „Rój” w Warszawie. Tekst został napisany prozą poetycką, przez którą autor wprowadza do historii elementy oniryczne, baśniowe. 

Sklepy cynamonowe – streszczenie krótkie

Cykl ukazuje dziecięce wspomnienia Schulza. Opisuje je przez pryzmat wyobraźni, która zakrzywia rzeczywistość. Pojawiają się liczne asocjacje, np. do Biblii, zjawisk przyrodniczych. Są pełne wieloznaczności. W wielu z nich występuje postać ojca, szalonego i chorego mężczyzny, który fascynuje się ptakami. W obłędzie traci kontakt z rodziną i umiera, zmieniając się w karalucha. Bohater obserwuje wydarzenia z boku, rozumie je z perspektywy dziecka. Wspomniana zostaje wyprawa po ojcowski portfel, która okazuje się niesamowitą przygodą (tytułowe opowiadanie). W „Sklepach cynamonowych” pojawia się także trzyczęściowy traktat o manekinach, filozoficzny wywód ojca na temat materii oraz możliwości kształtowania jej przez człowieka i duchy. Wspomina także lato w mieście, spotkania z rodziną, codzienność podczas zimy, czy nadejście ogromnej wichury. Opowiadania są przepełnione oniryzmem i fantazją.

Sklepy cynamonowe – streszczenie szczegółowe

Sierpień

Opowiadanie opisuje wakacje bohatera, gdy ojciec wyjeżdżał do sanatorium. Matka wraz ze służącą zajmowały się domem. W soboty kobieta zabierała syna na spacer po miejscowości, gdzie obserwowali różne zachowania ludzi na rynku. Dużo czasu spędzał także na zewnątrz, w ogrodzie. Widział tam także dziewczynkę, Tłuję, która w szaleństwie zbierała rzeczy na podwórku. Odwiedzał również ciotkę Agatę, która ciągle narzekała na wszystko. Dominowała swojego męża oraz dzieci, Łucję oraz Emila. Kuzyn jeździł za granicę i opowiadał o swoich wyprawach. Pokazywał mu także pornograficzne rysunki, które uświadomiły go w zakresie seksualności. 

Nawiedzenie

Akcja dzieje się w zimie. Bohater opisuje swój dom, który był dla niego ogromny. Ciężko było zapanować nad bałaganem matce i służącej, która nie wykonywała swoich obowiązków tak, jak powinna. Rodzina wynajmowała wiele pokoi, jednak ciężko było im się w tym połapać. Pokazana zostaje również postępująca choroba ojca. Mężczyzna staje się szalony, ucieka w pracę, przestaje jeść i traci realny kontakt z rzeczywistością. Początkowo matka próbuje do niego dotrzeć, jednak później rodzina godzi się ze stanem rzeczy i ignoruje go.

Dodaj komentarz

Autor opracowania: Marcin Puzio

x