Tango – streszczenie

W tym czasie pojawia się matka chłopaka, Eleonora i przyznaje się do tego, że ma romans z Edkiem. Uwalnia Eugeniusza i Eugenię z ich kary, a wuj nieprzyjemnie wypowiada się na temat Edka i jego wyglądu. Ukrywa to jednak przed Eleonorą, po cichu próbuje jednak namówić Artura, by ten pobił Edka. Chłopak odmawia, ponieważ sądzi, że to nic nie zmieni.

Pojawia się ojciec Artura, Stomil. Nosi jedynie rozpiętą piżamę. Artur próbuje nakłonić ojca chociażby o jej zapięcia, ale trój nawet nie ma guzików. Między Arturem i Stomilem wywiązuje się dyskusja na temat zasad i wartości. Stomil wyraża swoje zadowolenie z buntu przeciwko regułom, dzięki któremu jego pokolenie stworzyło świat bez żadnych ograniczeń. Uważa to za źródło szczęścia. Stomil i Eleonora od wielu lat ignorują bowiem zasady moralne i robią to, co im się podoba, odrzucając wszelkie ograniczenia. Do tego stopnia zatracili się w tym, że Eleonora już nawet nie pamięta, kiedy urodził się Artur. Jest też przekonana, że ona i Stomil nie zmienili i wciąż są tacy sami jak w czasach młodości. Stomil także z niechęcią wspomina dawne czasy pełne zasad i konwenansów, których należało przestrzegać. Artur z kolei uważa, że bunt ich rodziców zniszczył rzeczywistość i jemu nie zostało już nic, przeciwko czemu miałby się buntować. Musi więc walczyć o zasady i porządek. Nie chce żyć w świecie, w którym wszystko jest dozwolone, a nonkonformizm stał się konformizmem. Czuje się ograniczony, odebrano mu prawo do jego własnego buntu. Jedyne, co mu pozostało, to sprzeciw wobec jego własnej rodziny. Rodzice chcieliby, by zajął się sztuką, jednak chłopak decyduje, że będzie lekarzem, co martwi jego matkę. Eleonora w ciąży nago biegała po lesie i śpiewała Bacha, by jej syn był artystą.

W tym czasie Stomil decyduje się zaprezentować swój nowy eksperyment teatralny, a Artur dyskutuje z Alą, która jest według niego wulgarna i zaprzecza sama sobie w dyskusji. Stomil w tym czasie bawi się pacynkami i strzela z rewolweru, żeby przyciągnąć uwagę rodziny. Artur czuje do swoich krewnych pogardę i pragnie od nowa stworzyć swoją rodzinę.

Tango – akt II – streszczenie

Tymczasem wujek Eugeniusz w nocy postanawia przyłączyć się do spisku Artura, którego celem jest przywrócenie porządku w rodzinie. Ma szpiegować dla Artura. Tymczasem chłopak spotyka się z Alą i próbuje jej wyjaśnić, że zyskałaby na przywróceniu dawnych reguł i mężczyźni lepiej by ją traktowali. Nie musiałaby się obawiać ich siły i brutalności. Sposobem Artura na przywrócenie dawnego ładu ma być małżeństwo z Alą, chłopak oświadcza się więc swojej kuzynce, a ona mówi, że musi się zastanowić nad jego propozycją. Ich rozmowę przerywa Edek, zmierzający do sypialni Eleonory.

Artur informuje Stomila o tym, że jego żona zdradza go z Edkiem. Ten na początku zdaje się nie przykładać do tego wielkiej wagi. W odpowiedzi syn ośmiesza go i nazywa rogaczem. To doprowadza ostatecznie do gniewu mężczyzny, a Artur wręcza mu rewolwer. Stomil idzie następnie do sypialni Eleonory, by tam przyłapać kochanków na gorącym uczynku. Artur czeka zdenerwowany na to, co ma się wydarzyć. Po jakimś czasie zagląda do pomieszczenia. Widzi tam Eleonorę, Stomila, Edka i Eugenię razem grających w karty. Artur wścieka się i zabiera im je. Zabiera także ojcu rewolwer i celuje nim w bliskich, każąc im przejść do salonu.

Dodaj komentarz

Autor opracowania: Marta Grandke

x