Tango – streszczenie

Autor: Marta Grandke

Sławomir Mrożek to jeden z najważniejszych polskich twórców dzieł dramatycznych. jest on znany przede wszystkim jako autor „Tanga”, czyli dramatu wydanego po raz pierwszy w roku 1964, a wystawionego już rok później. Dzieło to obrazuje zaniepokojenie Mrożka, jakie wzbudzały w nim zmiany społeczne w XX wieku. Ukazał to, opisując w dramacie losy pewnej rodziny, w której doszło do odwrócenia pewnych wartości, przez co popadła ona w chaos. Wszystkie wydarzenia rozgrywają się w ciągu zaledwie jednej doby i to nie całej.

Tango – streszczenie krótkie

„Tango” to dramat autorstwa Sławomira Mrożka, który został opublikowany w roku 1964. Przedstawia historię rodziny, w której zapanował chaos ze względu na to, że porzucono wszelkie zasady i wartości. Jedyną osobą, która pragnie przywrócić w niej ład, jest syn Stomila i Eleonory – Artur.

Akcja dramatu rozgrywa się po rewolucji obyczajowej, a wszystkie wydarzenia dzieją się w domu Eleonory i Stomila, gdzie panuje nieporządek. To właśnie tam wraca Artur i zastaje swoją babcię, wujka Eugeniusza oraz Edka na grze w karty. Widok ten powoduje u niego gniew i Artur rozkazuje swojej babci położyć się na katafalku. Potem dowiaduje się też, że jego matka ma romans z Edkiem, człowiekiem prymitywnym i brutalnym. Załamuje to Artura, który widzi, że w jego domu nie obowiązują żadne zasady czy moralność. Jako jedyny nie jest ubrany niechlujnie i stara się mieć pewne wartości. Z kolei jego ojciec – Stomil – jest dumny ze świata, które stworzyło poprzez bunt jego pokolenie. Uważa, że tylko brak ograniczeń daje prawdziwą wolność i szczęście.

Wszystko to powoduje bunt Artura przeciwko własnej rodzinie. Nie chce zostać artystą, tylko lekarzem, co załamuje Eleonorę. W salonie jest obecna jeszcze kuzynka Artura, osiemnastoletnia Ala. Stomil decyduje się przeprowadzić eksperyment teatralny, co kończy się strzelaniem z rewolweru. Artur z kolei postanawia namówić do spisku wujka Eugeniusza i razem z nim przywrócić dawny porządek. Artur w ramach buntu postanawia także poślubić Alę. Informuje również swojego ojca o tym, że Eleonora ma romans z Edkiem. Stomil początkowo nie chce reagować, ale potem udaje się z rewolwerem do sypialni.

Jednak gdy Artur wchodzi do pomieszczenia, to widzi całą swoją rodzinę grającą wspólnie w karty. Chłopak wraz z Eugeniuszem planuje przywrócić ład w domu. Jest gotowy nawet uciec się do przemocy. Tymczasem Ala zgadza się wyjść za Artura.

Kolejnego dnia ma odbyć się wesele Ali i Artura. W mieszkaniu panuje niespotykany porządek, rodzina jest porządnie ubrana, a Edek służy jako lokaj. Tymczasem Eleonora opowiada Ali o tym, jak podoba jej się brutalność i siła Edka. Dziewczyna zaczyna mieć wątpliwości co do ślubu, ponieważ wie, że Artur jej nie kocha, tylko robi to dla zasady. Pijany Artur w tym czasie dochodzi do wniosku, że ten ślub nic nie zmieni. Wykorzystuje więc Edka do przejęcia władzy w domu. Tymczasem jego babcia kładzie się na katafalku i umiera. Arturowi odpowiada ta sytuacja i chce rządzić całą rodziną. Rozkazuje Edkowi, by zabił on Eugeniusza. Ala wówczas wyznaje mu, że zdradziła go z Edkiem, co załamuje chłopaka. Niespodziewanie ginie on od ciosu w kark, jaki zadaje mu Edek. Wówczas to on przejmuje panowanie nad domem, jest w nim bowiem najsilniejszy. Domownicy wychodzą, a Edek i Eugeniusz tańczą tango.

Tango – streszczenie szczegółowe

Tango – Akt I – streszczenie

Cały utwór rozgrywa się w domu Stomila i Eleonory, w ich salonie. W pomieszczeniu panuje chaos, nic nie leży na swoim miejscu, wszędzie widać bałagan, stoją niepotrzebne, nieużywane sprzęty. Widać, że nikt w mieszkaniu nie sprząta, w salonie znajduje się nawet katafalk, postawiony tam dziesięć lat wcześniej po śmierci dziadka. Do salonu wchodzi Artur i widzi, jak jego babcia Eugenia, wujek Eugeniusz i Edek grają razem w karty. Artur ma około dwudziestu pięciu lat i studiuje trzy kierunki. Jego bliscy są za to niechlujnie ubrani i niczym się nie przejmują. Arturowi nie podoba się obecność prymitywnego Edka i denerwuje się. W związku z tym rozkazuje, by babcia położyła się na katafalku, a wujek zmuszony jest założyć na głowę klatkę na ptaki. Artur próbuje także wypędzić Edka.

Dodaj komentarz