Tango – bohaterowie

Autor: Marta Grandke

W dramacie Sławomira Mrożka pod tytułem „Tango” czytelnik spotyka się z wieloma barwnymi postaciami. Bohaterowie – z wyjątkiem Edka – należą do jednej rodziny, w której występuje odwrócony konflikt pokoleń. Każda z opisanych postaci ma własny charakter i wyraźnie zarysowane motywacje swoich działań.

Artur to główny bohater dramatu Mrożka. Ma dwadzieścia pięć lat i równocześnie studiuje aż trzy fakultety, a wśród nich filozofię i medycynę. Chciałby zostać lekarzem, co nie podoba się jego matce, Eleonorze, która chciała, by był artystą. Artur jest przeciwieństwem swojej wyzwolonej rodziny – nosi się schludnie i dba o zasady. Jest bardzo ambitny i inteligentny. Nie została mu już nic przeciwko czemu mógłby się buntować, więc opowiada się za przywróceniem dawnego porządku. Jest w tej walce osamotniony. Można go jednak poznać jako człowieka żądnego czynu, który czasami wybucha i staje się agresywny. Artur ostatecznie ginie od ciosu brutalnego Edka.

Edek to jedyna osoba spoza rodziny. Czuje się jednak w domu równie swobodnie, co pozostali. Edek jest przedstawicielem nizin społecznych, człowiekiem bardzo prostym, brutalnym i kierującym się w życiu bardzo nieskomplikowanymi zasadami, czy nawet ich brakiem. Edek jest naturalny, nie ogranicza go dobre wychowanie czy konwenanse, co przyciąga do niego takie osoby jak Eugenia czy Eleonora, z którą ostatecznie mężczyzna nawiązuje romans. Edek nie waha się przed użyciem brutalnej siły i to właśnie on morduje Artura, po czym przejmuje władzę w domu.

Eleonora to matka Artura, żona Stomila, córka Eugenii i kochanka Edka. Mimo osiągnięcia średniego wieku kobieta wciąż jest bardzo atrakcyjna i wydaje jej się, że wciąż cieszy się młodością. Romansuje z Edkiem, co jest symbolem jej wyzwolenia się z zasad moralnych. Wraz ze Stomilem stworzyła świat, w którym nie ma miejsca na zasady czy tradycję. Nie jest typową matką, nie pamięta nawet, kiedy urodził się jej syn, jest też rozczarowana jego postawą i chęcią pracowania jako lekarz. W Edku pociąga ją jego siła i brutalność.

Stomil to ojciec Artura i mąż Eleonory. Uważa się z artystę, co jakiś czas przeprowadza teatralne eksperymenty, które nie mają głębszego sensu. Stomil jest człowiekiem raczej łagodnym, nie denerwuje się nawet na wieść o romansie żony z Edkiem. W młodości wraz z Eleonorą buntował się przeciw zasadom rządzącym rzeczywistością i doprowadził do ich obalenia. Stomil jest dumny ze swoich ideałów i stara się je cały czas podtrzymywać. Uważa, że dopiero brak norm daje człowiekowi prawdziwą wolność.

Eugenia to babcia Artura i matka Eleonory. Darzy ogromną sympatią Edka i gra z nim w karty, stara się także naśladować jego zachowanie. Nie pozwala na krytykowanie mężczyzny w żaden sposób. Niespodziewanie dla całej rodziny Eugenia umiera na poważnie.

Eugeniusz to brat Eugenii. Dopasowuje się do porządków w domu, ale w duszy marzy o powrocie dawnych zasad. Przyłącza się do Artura w jego buncie i próbie zmiany tego stanu rzeczy, ale nie wykazuje się inicjatywą i działaniem.

Ala to urodziwa i osiemnastoletnia kuzynka Artura, z którą ten chce wziąć ślub. Ala jest jeszcze młoda, niedojrzała i pełna sprzeczności. Przed ślubem zdradza Artura z Edkiem, bo nie wierzy, że narzeczony naprawdę ją kocha.

Dodaj komentarz