Tango – streszczenie

Po przejściu do salonu Artur wręcza broń Eugeniuszowi i każe mu pilnować krewnych. Wuj wyznaje innym, że popiera przywrócenie dawnych zasad. Wtedy do salonu wchodzi zaskoczona wszystkim Ala. Artur pospiesza ją i ostatecznie dziewczyna zgadza się wziąć z nim ślub. Chłopak prosi Eugenię o błogosławieństwo, ale ta odmawia. Rodzice Artura także nie cieszą się tym pomysłem. Tymczasem Eugeniusz rewolwerem wymusza na swojej siostrze danie błogosławieństwa narzeczonym. Panuje zamieszanie, a ślub ma się odbyć już następnego dnia.

Tango – akt III – streszczenie

Nastaje dzień ślubu Artura i Ali. Salon zostaje wysprzątany, jest czysty, a rodzina w schludnych strojach pozuje do zdjęcia. W tym czasie Edek służy im jako lokaj, także stosownie ubrany. W tym czasie Eugeniusz pilnuje, by Stomil nie wypowiadał się negatywnie na temat dawnego porządku. Ojciec prosi syna o zgodę na to, by mógł kontynuować swoje teatralne eksperymenty. Bardzo za nimi tęskni. Rodzina w końcu ustawia się poprawnie do zdjęcia. Wtedy jednak okazuje się, że aparat jest od dawna popsuty, a członkowie rodziny pozowali tylko dlatego, że tak nakazywała tradycja. Eugeniusza coraz bardziej denerwuje krytyczne usposobienie Stomila. 

Do salonu wchodzi Ala, a w tle słychać bicie dzwonów weselnych. Założyła tego dnia białą suknię. Jest zdziwiona nieobecnością narzeczonego, krytykuje zachowanie Eugeniusza. Ala zostaje sama z Eleonorą, krytykuje swoją fryzurę i welon. Eleonora zwierza jej się ze swojego romansu z Edkiem, chwali jego siłę i brutalność. Ala z kolei wyraża wątpliwości co do ślubu. Ma wrażenie, że Artur nie oświadczył jej się z powodu miłości, ale raczej przez swoje żelazne zasady. Do salonu wchodzi Edek i dziewczyna pyta go, czy ma on jakieś zasady. Okazuje się, że nie, jedynie parę tytułów, które Edek zapisał w notatniku od kolegi pracującego w kinie.

W salonie pojawia się Stomil, którego Eugeniusz próbował ubrać w gorset. Wraca do domu także pijany Artur. Zachowuje się niewłaściwie, między innymi rzuca karafką w adapter. Doszedł on do wniosku, że nie naprawi otaczającego go świata, biorąc ślub z Alą. Artur uważa też, że nie ma powrotu do przeszłości. Nakazuje, by cała rodzina wspólnie zaczęła poszukiwania żywej idei. Edek ma według niego pilnować domu, by nikt z niego nie wyszedł. Rodzina tymczasem zgłasza różne pomysły, ale żaden nie podoba się Arturowi.

Dodaj komentarz

Autor opracowania: Marta Grandke

x