Słynna komedia „Zemsta” autorstwa Aleksandra Fredry miała swoją premierę w roku 1834 i wtedy to czytelnicy po raz pierwszy przeczytali historię sporu dwóch rodów o zamek i poznali takich bohaterów jak Cześnik, Podstolina i Rejent. Fredro stworzył bowiem w swoim dziele wiele bogatych postaci, które często obrazowały stereotypy odnośnie danej grupy społecznej lub zawierały w sobie element komiczny.
Cześnik to jeden z głównych bohaterów „Zemsty”. Jego nazwisko – Raptusiewicz – jest znaczące i pochodzi od słowa “raptus”, co oddaje jego gwałtowny charakter. Cześnik jest cholerykiem, człowiekiem porywczym i pełnym temperamentu. Zazwyczaj reaguje bardzo gwałtownie i bez zastanowienia. Mimo to ważny jest dla niego szlachecki honor oraz prawo gościnności. Cześnik jest więc stereotypem szlachcica-sarmaty. Od wielu lat trwa w konflikcie ze swoim sąsiadem, Rejentem, razem z którym zajmuje ten sam zamek. Cześnik jest w średnim wieku i zdrowie zaczyna mu już szwankować, mimo jego krzepkiej postury.
Rejent Milczek to również główna postać i dokładne przeciwieństwo Cześnika. Rejent to bogaty wdowiec, który pracuje w sądzie. Ma syna Wacława. To człowiek cichy i skryty, sprawiający wrażenie spokojnego, skromnego i pobożnego. W rzeczywistości Rejentowi zależy wyłącznie na pomnażaniu swojego majątku i w tym celu manipuluje i wykorzystuje swoje najbliższe otoczenie, nawet syna. Jest fałszywy, nawet jego pobożność jest udawana i stanowi element jego wykreowanego wizerunku. Trwa w sporze o zamek z Cześnikiem. Rejent opisywany jest często jako osoba bezwzględna i pełna hipokryzji.
Klara Raptusiewiczówna to siostrzenica Cześnika, pozostająca pod opieką stryja i Podstoliny. To młoda dziewczyna, dobra, rezolutna i inteligentna. Zakochuje się we Wacławie, jednak miłość nie przesłania jej zdrowego rozsądku. Razem z ukochanym próbuje doprowadzić do ich ślubu mimo rodowych konfliktów Cześnika i Rejenta. Zdarza jej się także naiwne postrzegać świat, nie zauważyła bowiem, jak Wacław flirtuje z Podstoliną.
Wacław Milczek to syn Rejenta Milczka. Wacław różni się od swojego ojca – nie jest skryty i spokojny, zachowuje się raczej niecierpliwie, na przykład próbując nakłonić Klarę do ucieczki z nim. Nieustannie planuje nowe intrygi, lubi się także dobrze bawić, co widać po jego flirtach ze starszą od niego Podstoliną. Później jest jednak wierny swojej ukochanej, przeszedł wewnętrzną przemianę.
Podstolina (Hanna Czerpiesińska) trzykrotne była mężatką, aktualnie jest wdową i opiekuje się majątkiem Klary Raptusiewiczówny. Stara się zabezpieczyć swój los poprzez korzystne finansowo małżeństwo. Jest więc osobą nie szukającą miłości, tylko stabilizacji i bogactwa. W przeszłości łączył ją romans z Wacławem. Podstolina jest świadoma swojej urody, ale czasami zachowuje się nieadekwatnie do swojego dojrzałego wieku.
Józef Papkin to najbardziej komiczny spośród bohaterów „Zemsty”, co objawia się nawet jego wyglądem. Papkin próbuje ubierać się w stylu francuskim, zakłada peruki, kapelusze i krótkie spodnie. Mimo iż pochodzi ze szlachty, to nie ma żadnego majątku, stara się więc obracać w lepiej od niego sytuowanym towarzystwie. Gra w karty, lubi zabawy i ma o sobie lepsze zdanie, niż wynikałoby to z jego charakteru. Często opowiada zmyślone historie na swój temat, próbując się w nich kreować na odważnego i szlachetnego mężczyznę.
Dyndalski to marszałek Cześnika. Podchodzi do jego planów rozsądnie, na przykład tłumacząc mu, że nie powinien zawierać małżeństwa ze względu na swój wiek i zdrowie. To właśnie Dyndalski towarzyszy Cześnikowi przed pojedynkiem z Rejentem i spisuje dyktowany mu przez niego list, co nie wychodzi mu najlepiej.
Śmigielski jest jednym z dworzan Cześnik i to on przepędza murarzy, których Rejent zatrudnił do naprawy muru rozdzielającego sporny zamek. Porównywany jest do Papkina, który w sytuacji wymagającej konfrontacji z innymi po prostu się schował.
Perełka opisywany jest jako kuchmistrz Cześnika. Dostaje od niego polecenie przygotowania uczty weselnej, ponieważ Cześnik wierzy w jego umiejętności gotowania.