Żona doktora Rieux – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

Albert Camus w powieści „Dżuma” ukazał wiele ludzkich postaw, jakie można przyjąć w obliczu zagrożenia. Oprócz głównych postaci opisał także wielu bohaterów z dalszego planu, którzy mieli wpływ na opisywane przez niego wydarzenia. Jedną z takich osób była żona doktora Rieux.

Charakterystyka żony doktora Rieux

Żona doktora Rieux jest ważną osobą w jego życiu i wpływa między innymi na jego kondycję psychiczną oraz sprawia, że czytelnik lepiej rozumie jego przemyślenia i wątpliwości oraz system wartości. Sama kobieta pojawia się wyłącznie na początku powieści. Ta młoda, bo trzydziestoletnia kobieta, szybko zaczyna chorować i w efekcie tych problemów trafia do sanatorium. Jest ona także bardzo piękna i przyciąga wzrok innych, jednak pod tym kryją się poważne problemy zdrowotne. Pozostawała jednak wesoła, miała promienny uśmiech i starała się zachować pogodę ducha nawet w trudnych sytuacjach. Przez to niewiele osób zdawało sobie sprawę z tego, że w istocie bardzo cierpi. Autor opisuje ją więc jako bardzo wytrzymałą i dobrą osobę, podkreślając jej zalety.

Doktor Rieux nie był w stanie wyleczyć swojej żony, dlatego też wyjechała ona do sanatorium. W ten sposób uniknęła epidemii dżumy, która wybuchła w Oranie. Gdy wyjeżdżała, wśród mieszkańców widoczne już były pierwsze objawy tej strasznej choroby, a na ulicach widoczne były martwe szczury. Po jej wyjeździe bramy miasta zamknięto i doktor nie miał szans na wizyty u swojej żony. Zostali oni rozdzieleni. Do doktora przyjechała też jego matka, by wspierać go w trakcie choroby żony. Młoda kobieta została skazana na samotne cierpienie i tak też ostatecznie umarła w sanatorium, daleko od swoich bliskich i ukochanego męża. Doktor Rieux bardzo to przeżył i wpłynęło to na jego stan psychiczny w czasie walki z epidemią. Wyrzucał sobie, że nie pomógł żonie i że nie spędził z nią ostatnich chwil. Była to dla niego osobista porażka, tym bardziej, że całe swoje życie poświęcił leczeniu chorych.

Żona doktora Rieux jest więc postacią z dalszego planu, ale pełni bardzo ważną rolę w konstrukcji głównego bohatera. Została ukazana jako osoba niezłomna i pogodna, której nawet ciężka choroba w młodym wieku nie była w stanie złamać i sprawić, by przestała się uśmiechać.

Dodaj komentarz