Pieśń IX z Ksiąg wtórych (Nie porzucaj nadzieje) – interpretacja

W „Pieśni IX” pojawia się również stwierdzenie, że kto ufa Bogu, ten nie zginie, ponieważ to on ma władzę nad nami i „Siła Bóg może wywrócić w godzinie”. Takie twierdzenie pozwala na odciążenie swojego umysłu i brak poczucia winy, w sytuacjach kiedy zmagamy się z nieszczęściami i niepowodzeniami, ponieważ zawierzamy Bogu, że to on kieruje naszym życiem i dobrem które nam się przytrafia.

Podsumowanie

„Pieśń IX” z Ksiąg Wtórych Jana Kochanowskiego to poniekąd utwór podnoszący na duchy i pocieszający wszystkich, którzy znajdują się w życiowym dołku, zadręczają się czymś lub odczuwają smutek i żal. Podmiot liryczny przypomina, że nic nie trwa wiecznie, po smutku przychodzi radość, a Fortuna, czy też Bóg władają ludzkim losem.

W drugą stronę przesłanie ma się podobnie – nadmierna radość może doprowadzić do zatracenia. Sukces może zamydlić oczy i dać człowiekowi poczucie wyższości, dlatego pieśń ta, to przypomnienie o nieprzewidywalności i zmienności życia. W utworze autor sięgnął po filozofię stoicką, która wychwala powściągliwość emocjonalną, opanowanie, umiar i równowagę między smutkiem i radością. Osoba mówiąca cechuje się ogromną wiedzą życiową i doświadczeniem, które pozwala jej na wygłaszanie rad i pokrzepiających słów. Jan Kochanowski to z pewnością wybitny literat, który potrafił dotykać tematów trudnych, życiowych, filozoficznych z ogromną łatwością.

Dodaj komentarz

Autor opracowania: Maria Machowska

x