Górą Edek – streszczenie

Marek Nowakowski jest twórcą wielu opowiadać, a jednym z nich jest tekst Górą „Edek”, opublikowany w tomie „Prawo prerii” z roku 1999. Tytuł dzieła nawiązuje do słynnego dramatu Sławomira Mrożka, czyli do „Tanga”, w którym jeden z bohaterów nosił właśnie imię Edek. Utwór Nowakowskiego zawiera w sobie trafną diagnozę otaczającej autora rzeczywistości.

Górą Edek – streszczenie krótkie

Na zatłoczonej, ruchliwej ulicy w mieście zwalnia się miejsce parkingowe. Dostrzega je kierowca niewielkiego fiata i próbuje na nim zaparkować. Niestety nie jest najlepszym kierowcą i zostawia sporo wolnej przestrzeni. Dostrzega to kierowca lśniącego, wielkiego forda i próbuje zająć miejsce fiata. Pierwszy kierowca nie chce ustąpić, używa klaksonu i walczy o swoje miejsce. Drugi kierowca nie chce jednak ustąpić. W tym czasie ulica zaczyna się blokować, inne samochody nie mogą przejechać. Kierowca fiata wreszcie ignoruje, próbuje jednak porozmawiać z drugim mężczyzną. Ten –  człowiek imieniem Edek – zupełnie go ignoruje, wysiada z samochodu i udaje się na zakupy.

Górą Edek – streszczenie szczegółowe

Sytuacja na ulicy

Za pomocą narracji pierwszoosobowej autor opowiada sytuację, jakiej był świadkiem. Miała ona miejsce na wyjątkowo ruchliwej i zakorkowanej ulicy, gdzie kierowcy walczyli o każdy skrawek wolnego miejsca. Ostatecznie kierowca niewielkiego fiata dostrzega wolną przestrzeń i chce na niej zaparkować. Robi to jednak na tyle nieudolnie, że zostawia za sobą skrawek wolnego miejsca, które szybko dostrzega kierowca wielkiego forda, tytułowy Edek, imiennik postaci znanej z dramatu Mrożka i do niej nawiązujący.

Dodaj komentarz

x