Maria (Marianna) – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

Bolesław Prus bardzo szczegółowo opisał charaktery i losy wszystkich postaci w powieści „Lalka”, nawet jeśli były one tylko drugoplanowe lub epizodyczne. Jedną z nich była Maria, którą zwano także Marianną lub Magdalenką. Życie tej bohaterki było trudne, jednak spotkała ona na swojej drodze Stanisława Wokulskiego, który postanowił jej pomóc.

Charakterystyka Marianny

Maria jest bardzo młoda, ma bowiem zaledwie dziewiętnaście lat, ale już zdążyła doświadczyć w swoim krótkim życiu, jak okrutny potrafił być świat dla kobiet w czasach współczesnych Prusowi. Dziewczyna pracowała fizycznie w szwalni, jednak ze swojej wypłaty nie była w stanie utrzymać się na godnym poziomie. Był to główny powód, dla którego po jakimś czasie trafiła do domu publicznego, przyczynił się jednak do tego też Kazimierz Starski, kuzyn i adorator Izabeli Łęckiej. Ostatecznie Maria znalazła się w bardzo ciężkiej sytuacji nie tylko upadku moralnego, ale też zadłużenia i braku perspektyw na zmianę swojego losu. Bała się także uciec z domu publicznego.

Maria odznacza się bardzo charakterystycznym wyglądem. Maluje się w wulgarny sposób i nosi przyciągające uwagę innych ubrania, takie jak aksamitny kaftan czy jaskrawy kapelusz. Nie przeszkadza jej to jednak w odwiedzaniu kościoła, gdzie w trakcie kwesty wielkanocnej widzi ją Wokulski. Mężczyzna chce jej pomóc, ale doświadczona przez życie Maria boi się zmian i początkowo nie chce się na to zgodzić. Ostatecznie jednak zgadza się na przeprowadzkę do domu sióstr magdalenek, gdzie uczy się krawiectwa, Jest to dla niej początek nowego życia.

Praca Marii nie przeszkadza jej pobożności. Odwiedza kościół i czci postać Jezusa. To także wrażliwa i empatyczna dziewczyna, która mimo swojej fatalnej sytuacji finansowej, stara się pomagać innym i rozdaje im jałmużnę. Widać więc, że trudne doświadczenia życiowe nie zniszczyły w niej wrażliwości i współczucia, do których wciąż jest zdolna. Widać to, gdy bezinteresownie opiekuje się chorym Węgiełkiem. Ostatecznie para pobiera się, ale mężczyzna nie jest w stanie pogodzić się z przeszłością swojej żony.

Maria jest przykładem bohaterki, która mimo licznych trudności i przeszkód stara się zmienić swoje życie. Odznacza się ona także dobrym, łagodnym charakterem. Jej losy są jednak przykładem tego, że świat bywa okrutny i niesprawiedliwy, w efekcie czego przeszłość dziewczyny wciąż wpływa na jej losy i nie jest ona w stanie przed nią uciec.

Dodaj komentarz