Różne postawy ludzi wobec własnych błędów. W pracy odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego i wybranych kontekstów. Matura próbna 2023

Autor: Marta Grandke

W polskiej literaturze znany z kolei jest przypadek Andrzeja Kmicica z powieści Henryka Sienkiewicza pod tytułem „Potop”. Kmicic był początkowo awanturnikiem i hulaką, który reagował przemocą na wiele sytuacji. Przysiągł też wierność Radziwiłłom w trakcie potopu szwedzkiego, a potem okazali się oni być zdrajcami Polski. Kmicic popełnił więc wiele błędów, z których wiele mogło nie być mu wybaczonych przez bliskich. Kmicic jednak zrozumiał swoje błędy i dostrzegł, jak wielkich niegodziwości się dopuścił. Zamiast przy nich trwać, postanowił jednak zmienić się i odpokutować swoją zdradę. W wyniku tego niemal poświęcił swoje życie w trakcie obrony Jasnej Góry, gdzie samodzielnie wysadził armatę. Kmicic jest przykładem bohatera, który widzi swoje pomyłki i stara się je naprawić. Nie upiera się przy swoich błędach, tylko bierze za nie odpowiedzialność. Dlatego też zostają mu one wybaczone i Kmicic rozpoczyna nowe życie.

W literaturze oraz w prawdziwym życiu można obserwować różne postawy ludzi wobec ich własnych błędów. Często zdają się ich oni nie dostrzegać lub upierają się przy ich słuszności. Dzieła literackie pokazują też jednak, że warto zrewidować swoje przekonania i starać się naprawiać swoje błędy, ponieważ może to przynieść człowiekowi więcej korzyści niż uparte trwanie przy nich.

Dodaj komentarz