Czy człowiek decyduje o własnym losie? Omów zagadnienie na podstawie Makbeta Williama Szekspira. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Autor: Marta Grandke

„Boska komedia” pokazuje, że człowiek jest odpowiedzialny za swój los, a jeśli dopuszcza się złych czynów, to zostanie za nie ukarany, także po śmierci. Dante opisał bowiem to, jak wygląda piekło i jego kolejne kręgi, w których znajdowali się grzesznicy. Za życia dopuścili się oni różnych zbrodni, na przykład zdrady, zatem po śmierci cierpieli z tego powodu. Mieli oni wpływ na swój los, ponieważ gdyby nie dopuścili się za życia tych czynów, to nie trafiliby do kręgów piekielnych po śmierci.

„Balladyna” to ostatni przykład wpływu człowieka na swój los. Tytułowa bohaterka, by wyjść za mąż za bogatego rycerza i awansować społecznie, zabija własną siostrę. Kieruje to ją na drogę zbrodni i występku, co ostatecznie kończy się śmiercią Balladyny. Balladyna zadecydowała o swoich losach w momencie, w którym zabiła swoją siostrę. Gdyby nie jej nadmierna ambicja i żądza władzy, nie zginęłaby od rażenia piorunem za swoje grzechy. Balladyna miała szansę wieść zupełnie inne życie, ale ostatecznie wybrała inaczej.

Dodaj komentarz