Różne oblicza miłości. Omów zagadnienie na podstawie Odprawy posłów greckich Jana Kochanowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Autor: Marta Grandke

Ich uczucie doprowadziło do wielu tragedii i kilku śmierci wśród ich bliskich, młodym udało się jednak potajemnie wziąć ślub. Niestety tragiczne okoliczności ostatecznie doprowadziły do tego, że Romeo i Julia zginęli, ponieważ nie mogli ze sobą być. Doprowadziło do tego podejście ich rodzin. Oboje jednak znacznie dojrzeli pod wpływem tego uczucia, a ich miłość okazała się silniejsza od śmierci. Połączyła ich ona na dobre i na złe i stała się symbolem prawdziwego, głębokiego uczucia romantycznego.

Kolejnym obrazem miłości w literaturze jest „Lalka” Bolesława Prusa i historia Stanisława Wokulskiego i Izabeli Łęckiej. Mężczyzna pochodzący z ubogiej szlachty, trudniący się handlem, zapałał uczuciem do zimnej arystokratki. Jest to jednak opowieść o miłości nieszczęśliwej i złamanym sercu. Łęcka nie mogła bowiem pokochać Wokulskiego, a gdy ostatecznie zaręczyła się już z nim, to zdradzała go ze swoim adoratorem, kuzynem Starskim. Wokulski bardzo to przeżył, a jego miłość do Izabeli była tak silna, że postanowił w wyniku tych wydarzeń targnąć się na swoje życie. Jego historia jest przykładem tego, że czasami żadne starania nie sprawią, że człowiek zapała do kogoś uczuciem wbrew sobie i swoim upodobaniom.

Dodaj komentarz