Różne oblicza miłości. Omów zagadnienie na podstawie Odprawy posłów greckich Jana Kochanowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Miłość to jedno z najbardziej tajemniczych spośród ludzkich odczuć. Objawia się zazwyczaj bardzo silnymi emocjami, mogą one być pozytywne lub negatywne. Miłość potrafi człowieka uskrzydlić i dodać mu motywacji do działania lub zniszczyć całe jego życie i sprowadzić go na dno, jeśli jest nieszczęśliwa. Zaprząta ona myśli każdego i od początku istnienia cywilizacje ludzie próbowali znaleźć jej definicję, jednak ciężko jest uchwycić w słowach to, co każdy z nas przeżywa zupełnie inaczej. Ludzie rozumieją bowiem to uczucie na bardzo odmienne sposoby. W związku z tym w kulturze, zwłaszcza w dziełach literackich, można odkryć rozmaite oblicza miłości i jej obrazy. Przykładem utworów, w których pojawiają się jej portrety, jest na przykład „Odprawa posłów greckich” Jana Kochanowskiego, „Romeo i Julia” Williama Szekspira czy „Lalka” Bolesława Prusa.

„Odprawa posłów greckich” Jana Kochanowskiego to dzieło ukazujące mało znany aspekt wojny trojańskiej, jakim było przybycie tytułowego greckiego poselstwa do króla Priama. Sam zaś konflikt wybuchł z powodu miłości Aleksandra (Parysa) do pięknej Heleny, którą uprowadził ze Sparty. Nie jest to jednak głęboka, wzajemna miłość, która połączyła bratnie dusze mimo przeciwności. Kochanowski opisuje ją jako bardzo egoistyczne i samolubne uczucie, które doprowadziło do tragedii dwa narody.

Zarówno Aleksander, jak i Helena, mają na sumieniu przewinienia wobec bliskich. Helena uciekła ze Sparty, porzucając swojego dotychczasowego męża oraz córkę. Zrobiła to, by móc być z kochankiem. Z kolei Parys, wiążąc się z Heleną, naraził cały swój naród na wojnę, która ostatecznie zniszczyła Troję. Nie zachował się jak odpowiedzialny następca tronu, a raczej jak egoistyczny młodzieniec, który za wszelką cenę musi zaspokoić swoje potrzeby. Można więc powiedzieć, że Aleksandra i Helenę połączyło raczej pożądanie niż prawdziwa miłość i głębokie braterstwo dusz. Na dłuższą metę miało ono także bardzo destrukcyjny charakter dla całego ich otoczenia.

Nie da się mówić o miłości w literaturze, pomijając dzieło Szekspira, czyli dramat „Romeo i Julia”. Opowiada on o zakazanej miłości dwójki młodych ludzi, którzy należeli do zwaśnionych, od dawna walczących ze sobą rodów. Mimo to poczuli oni do siebie nawzajem coś więcej niż tylko sympatię. Bez względu na liczne przeciwności losu Romeo i Julia próbowali ze sobą być. Miłość ich uskrzydliła, motywowała do działania, nieustannie próbowali odmienić oni okrutne przeznaczenie i znaleźć sposób, by mogli ze sobą wciąż być.

Dodaj komentarz

Autor opracowania: Marta Grandke

x