Uniwersalne wartości wpisane w Antygonę Sofoklesa

Autor: Marta Grandke

„Antygona” jest tragedią autorstwa Sofoklesa, która powstała w czasach starożytnych i szczęśliwie zachowała się aż do naszych czasów. W związku z tym mogłoby się jednak wydawać, że opowiada ona o problemach zupełnie obcych współczesnemu człowiekowi i niezrozumiałych dla niego. Jednak jedną z głównych zalet „Antygony” jest fakt, że historia nieszczęśliwej dziewczyny, skazanej na śmierć za pochowanie zmarłego brata, niesie ze sobą wiele uniwersalnych wartości, które mogą być cenne dla społeczeństwa nawet dziś, gdy taka historia nie miałaby prawa się wydarzyć.

Pierwszą z uniwersalnych wartości, które obecne są w „Antygonie”, jest bezwarunkowa miłość do rodziny, bez względu na wszystko. To właśnie z jej powodu Antygona oddaje swoje życie. Sprzeciwia się bowiem zakazowi pochowania własnego brata. Jednak bohaterka kocha go i nie jest w stanie dopuścić do tego, by jego ciało było zbezczeszczone. Sofokles pokazuje więc, jak ważna jest miłość do rodziny i dbanie o nią. Jest to w jego przekonaniu kwestia, dla której warto poświęcić nawet życie, jeśli zajdzie taka konieczność.

Kolejną uniwersalną wartością jest trzymanie się kodeksu moralnego, jaki dana osoba wyznaje. Antygona aż do śmierci wierna była prawu boskiemu, w które wierzyła i które porządkowało jej świat. Nie ugięła się i nie wyrzekła tego, co było dla niej ważne. Silna moralność i wiara we własne wartości jest czymś, co współcześnie też może być ważne dla człowieka i może on w tej kwestii czuć swego rodzaju łączność z Antygoną.

Z moralnością bohaterki łączy się także jej odwaga, także ceniona aż do dziś. Antygona zrobiła to, co uznała za słuszne i nie wycofała się, nawet gdy zagroziło to jej życiu. Pokazała więc, że dobroć, szlachetność i męstwo są bardzo ważne i każdy człowiek powinien takie cechy i wartości pielęgnować w swoim życiu, bez względu na okoliczności. Tragedia ta pokazuje, że równie cenna jest lojalność, jaką okazuje się innym ludziom.

W „Antygonie” można więc znaleźć wiele uniwersalnych cech, które łączą bohaterkę sprzed wieków ze współczesnymi czytelnikami. Dzieło promuje bowiem wierność, moralność, odwagę, dobroć i szlachetność. Wszystko to cenione jest także dziś, ponieważ wbrew pozorom ludzie nie zmienili się aż tak bardzo, jak mogłoby się to wydawać i pewne rzeczy w ich moralności pozostają niezmienne. „Antygona” jest tego doskonałym przykładem, a jej lektura wciąż potrafi poruszać, bez względu na upływ czasu.

Dodaj komentarz