Walka dobra ze złem o duszę ludzką. Omów zagadnienie na podstawie Dziadów części III Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Dzieło Williama Szekspira, czyli „Makbet”, również ukazuje walkę dobra ze złem, która ma miejsce w ludzkiej duszy. Główny i tytułowy bohater dzieła mierzy się pod tym względem sam ze sobą. pewnego razu usłyszał bowiem przepowiednię, w myśl której miał on być przyszłym królem Szkocji. Makbet od tego czasu zastanawiał się nad tymi słowami, aż wreszcie motywowany namowami swojej żony zaczął działać. Uknuł intrygę, zwabił w pułapkę i zamordował króla Dunkana i przejął jego tron. Zdawać by się mogło, że w tym momencie zwyciężyło w jego duszy zło, że uległ jego podszeptom i poddał się. Jednak szybko zaczął odczuwać wyrzuty sumienia i popadać w obłęd, co było znakiem, że w jego duszy dobro wciąż walczyło.

Walka o duszę człowieka między dobrem a złem wciąż trwa, z różnym skutkiem. Czasami przewaga przechyla się to na jedną, to na drugą stronę, jednak ciężko jest ją jednoznacznie rozstrzygnąć i wydać wyrok w tej sprawie raz na zawsze.

Dodaj komentarz

Autor opracowania: Marta Grandke

x