Kwiatki św. Franciszka – streszczenie

III

W tym tekście Franciszek zmaga się ze ślepotą i poszukuje Bernarda w lesie. Spowodowało to jego irytację, ale szybko został upomniany przez Boga. Po znalezieniu Bernarda Franciszek poprosił go, by ten zaczął po nim stąpać, zwłaszcza po ustach i szyi. Bernard zgodził się, ale poprosił o to, by jego też upomnieć za pychę.

IV

Braci odwiedza anioł ukryty pod postacią ciekawskiego młodzieńca. Zostaje źle potraktowany przez Eliasza, jednak Franciszek gani towarzysza. Anioł ukazuje swoją prawdziwą postać Franciszkowi i Bernardowi.

V-VI

W tych rozdziałach święty Franciszek przystąpił do budowy klasztoru w Bolonii i uczynił Bernarda swoim zastępcą, gdy żegnał się ze swoim życiem. Zrobił to, ponieważ jego towarzysz doskonale rozumiał Pismo Święte i tłumaczył innym nauki Boga. Zmagał się także z diabłem i jego wpływem. Bernardowi udało się jednak wygrać i tylko umocnił się w swojej wierze.

VII

W tym tekście przedstawiono to, jak Franciszek chciał uczcić Wielki Post Chrystusa. W związku z tym przez czterdzieści dni i czterdzieści nocy nic nie jadł i modlił się.

VIII

W tej części autor skupia się na czczeniu mocy i czynów Chrystusa. Opisuje w związku z tym cuda i radość, jakie im towarzyszyły. Święty Franciszek tłumaczył swoim towarzyszom, czym jest radość dokonana, jak Jezus wskrzeszał zmarłych i udzielał swoim uczniom łask.

IX

Święty Franciszek uczył mówić Leona, jednak ten wszystko, co Franciszek powiedział, wypowiadał odwrotnie. Franciszek chciał nauczyć go ganić się za grzechy, a Leon mówił o boskiej nagrodzie.

X-XIII

Te rozdziały przedstawiają relację świętego Franciszka i brata Macieja. Przybliżają posługę Macieja, na przykład kilkukrotne obracanie go w kółko, nakładanie na niego licznych obowiązków lub wspólne sławienie ubóstwa.

Dodaj komentarz

Autor opracowania: Marta Grandke

x