Napisz rozprawkę, w której udowodnisz, że bohaterowie literaccy ponosili konsekwencje swoich życiowych wyborów. W argumentacji wykorzystaj znajomość wybranej lektury obowiązkowej i innego utworu literackiego

Autor: Marta Grandke

Każdy człowiek musi dokonać w swoim życiu wielu wyborów, a następnie ponosi ich konsekwencje. Czasami są one dla niego korzystne, a czasami konieczne jest wzięcie na siebie odpowiedzialności za swoje błędy. Ludzie są uznawani za inteligentne istoty, które są w stanie przewidzieć, jakie będą efekty ich działań i zgodnie z nimi podejmować życiowe wybory. Zdarza się jednak, że dokonują błędne oceny lub wydarzenia, będące następstwami ich decyzji, są dziełem okrutnego wypadku. Widać to między innymi w dziełach literackich, w których bohaterowie zmuszeni są ponosić konsekwencje swoich wyborów życiowych. Ma to miejsce w takich dziełach jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Makbet” Williama Szekspira czy „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa.

„Balladyna” opowiada historię młodej kobiety, która pożądała władzy i bogactwa. Była dla nich w stanie zrobić wszystko. Balladyna chciała zmienić swój los, ale nie chciała dokonywać tego na drodze ciężkiej i uczciwej pracy. Gdy pojawiła się szansa na poślubienie bogatego rycerza, Balladyna dokonała wyboru i zamordowała siostrę, która stanowiła dla niej konkurencję. Po tym wydarzeniu Balladyna wielokrotnie uciekała się do zbrodni, by zlikwidować zagrażających jej ludzi lub zdobyć to, co chciała. Ostatecznie musiała ponieść konsekwencje swoich straszliwych wyborów życiowych. Jako królowa wydała bowiem na siebie trzykrotny wyrok śmierci i została potem rażona piorunem. Konsekwencją popełnionych zbrodni była więc dla niej śmierć i Balladyna nie mogła przed nią uciec.

W dramacie Williama Szekspira „Makbet” główny bohater wiedzie spokojne życie, aż napotyka na swojej drodze trzy wiedźmy, które przepowiadają mu, że zostanie królem Szkocji. Makbet nie widzi sposobu, w jaki miałoby się do wydarzyć, jednak szybko zostaje zachęcony przez ambitną żonę do czynu i szykuje podstęp. W jego wyniku niewinny król Dunkan zostaje zamordowany, a Makbet przejmuje jego tron. Musi się jednak zmierzyć z konsekwencjami swojego wyboru. Bohater dręczony jest przez wyrzuty sumienia, zaczyna go gnębić nieustanna paranoja, podejrzliwość, aż ostatecznie popada w szaleństwo. Nie jest też w stanie utrzymać swojego tronu i zostaje z niego siłą usunięty. Konsekwencją błędnych decyzji Makbeta jest więc wszechobecne szaleństwo oraz mord, które dosięgają także i jego.

Ostatnim przykładem może być „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa. Główny bohater, Ebenezer Scrooge całe życie kochał tylko pieniądze i odsuwał od siebie innych. Był niesympatyczny, złośliwy i nikomu nie okazywał współczucia i empatii. W trakcie pewnych świąt Bożego Narodzenia trzy duchy ostrzegły go, że takie zachowanie będzie miało swoje konsekwencje. Scrooge powinien zmienić swoje podejście, inaczej umrze samotnie, a po śmierci będzie potępiony. Przedstawione wizje konsekwencji wyborów życiowych bohatera przeraziły go do tego stopnia, że stał się innym, lepszym człowiekiem. Jest to także przykład tego, że każdy może się zmienić i niektóre błędy da się naprawić.

Wielu bohaterów literackich musiało się zmagać z konsekwencjami własnych decyzji życiowych. Często było to dla nich dotkliwe, zwłaszcza jeśli popełnili oni zbrodnię. Każdy wybór niesie jednak ze sobą skutki, na które człowiek musi być gotowy.

Dodaj komentarz