Śmierć bohatera romantycznego – potrzebna czy zbędna, zasługująca na pamięć czy skazana na zapomnienie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie w formie wypowiedzi argumentacyjnej.

Dramat „Kordian” Juliusza Słowackiego to z kolei przykład nieudanego samobójstwa i dalszego życia i rozwoju bohatera romantycznego. Kordian próbował odebrać sobie życie ze względu na nieszczęśliwą miłość. Nie udało mu się to jednak, a po wyzdrowieniu wyruszył w podróż po Europie. W jej trakcie poznał okrutną, nieprzyjemną prawdę na temat natury świata i ludzi. Sprawiło to, że dojrzał, ale także zgorzkniał i zaczął cynicznie patrzeć na świat. Postanowił także samodzielnie podjąć się przeprowadzenia zamachu na cara rosyjskiego, ale zakończyło się to porażką Kordiana. Okazało się, że nie jest on tak dojrzały i wyjątkowy, jak mu się zdawało. Życie po próbie samobójczej okazało się więc dla niego wyjątkowo okrutne i ukazało w pełni Kordianowi słabość jego charakteru.

W wielu dziełach literackich śmierć jest więc logicznym finałem losów bohatera romantycznego, w pełni wypływającym z opisywanych wcześniej wydarzeń.

Dodaj komentarz

Autor opracowania: Marta Grandke

x