Telimena – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

Historia, którą Adam Mickiewicz opowiedział w swojej słynnej epopei narodowej zatytułowanej „Pan Tadeusz”, składa się z losów wielu głównych oraz pobocznych postaci. Jedną z nich jest Telimena – opiekunka Zosi Horeszkówny. Telimena została przez Mickiewicza napisana jako kontrast i przeciwwaga dla swojej młodej podopiecznej.

Charakterystyka Telimeny 

Telimena jest już dojrzałą kobietą i została poproszona o sprawowanie opieki nad Zosią i wprowadzenie jej do towarzystwa. Była bowiem daleką krewną Sopliców, dlatego to właśnie ją Jacek Soplica poprosił o wykonanie tego zadania. Jest ona jedną z najciekawszych postaci epopei Mickiewicza i wielokrotnie zachowuje się w sposób wątpliwy moralnie, ciężko ją jednak jednoznacznie określić jako osobę negatywną czy złą. Telimena – podobnie jak hrabia – jest kosmopolitką, lubi zagraniczną modę i obyczaje, ceni sobie także sztukę. Większość swojego życia Telimena spędziła w Petersburgu, co ją ukształtowało, bywała tam bowiem na salonach i w towarzystwie, tam też nauczyła się swoich obyczajów. Telimena ceniła sobie także włoskie krajobrazy, nie była za to entuzjastką litewskich okolic i widoków. Proste, wiejskie życie nie przynosiło jej satysfakcji. 

Telimena była tak ciekawą postacią, że wzbudzała zainteresowanie wielu mężczyzn. Cechowała się wyjątkową urodą, była już jednak dojrzała kobieta, która nie uciekała od sztuczek i makijażu, którymi wspierała swój wygląd. Była więc przeciwieństwem młodziutkiej i naturalnej Zosi. Miała wspaniałe, nienaganne maniery, jakie nabyła w czasie swojego pobytu w petersburskich salonach. Wizerunek Telimeny był efektem starannego planowania i strategii. Nosiła kolorowe, wymyślne i modne suknie, które cechowały się głębokimi dekoltami. Chętnie korzystała z kosmetyków – uwielbiała perfumy i nie szczędziła sobie różu na policzkach.

Telimena była kobietą pewną siebie, która natychmiast znajdowała się w centrum uwagi w każdym towarzystwie. Była rozmowna i swobodna, chętnie dzieliła się anegdotami ze swojego pobytu w Petersburgu. Chętnie flirtowała z mężczyznami, udało jej się nawet zwrócić na siebie uwagę i zauroczyć Tadeusza. Ostatecznie Telimena zdała sobie sprawę, że relacja ta nie ma przyszłości, zezwoliła więc na zaręczyny młodzieńca ze swoją podopieczną, Zosią. Telimena była jednak wbrew pozorom także empatyczną i wrażliwą osobą, upewniła się więc wcześniej, że ślub z Tadeuszem jest prawdziwym pragnieniem dziewczyny. Sama Telimena była osobą świadomą swojej sytuacji, ostatecznie więc wyszła za mąż z rozsądku. Wybrała stateczne i spokojne życie u boku Rejenta, wiedziała bowiem, że jest to dobra i właściwa decyzja.

Telimena jest więc wyjątkowo barwną i niejednoznaczną postacią. Oprócz wielu cech, które mogą się wydawać kontrowersyjne, cechowała się także uczciwością i wrażliwością, przejawiającą się w wielu momentach codziennego życia.

Dodaj komentarz