Wesele – bohaterowie

Autor: Marta Grandke

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego charakteryzuje się kreacją wielu bohaterów, zarówno realistycznych, jak i fantastycznych. Autor inspirował się zarówno postaciami historycznymi, jak i faktycznie znanymi mu osobami.

Pan Młody – inspirowany postacią Lucjana Rydla, młody, naiwny artysta, który jest zafascynowany wsią. Wiele czasu spędzał na fantazjach oderwanych od problemów prawdziwego życia. Jest zafascynowany kulturą chłopską, chociaż nie rozumie jej obyczajowości.

Panna Młoda – chłopka, jej postać inspirowana była Jadwigą Mikołajczykówną. Bardzo rozsądna osoba, twardo stąpa po ziemi, ale brakuje jej wykształcenia i obycia towarzyskiego. Nie jest w stanie porozumieć się ze swoim świeżo poślubionym mężem.

Gospodarz – oparty na Włodzimierzu Tetmajerze. Łączy w sobie inteligencję z miłością do życia na wsi. To prawdziwy patriota, jednak nie daje sobie rady z organizacją powstania narodowego.

Gospodyni – żona Gospodarza, w prawdziwym życiu Anna Mikołajczykówna, siostra Jadwigi. Jest bardzo stanowczą osobą, ale też troskliwą matką.

Poeta – inspirowany postacią Kazimierza Przerwy-Tetmajera. To typowy artysta, przedstawiciel Młodej Polski. Pociąga go dekadencja, jest pogrążony w melancholii i nie widzi przyszłości w jasnych barwach.

Dziennikarz – osoba, która czuje wyższość wobec chłopów. Inspirowany był Rudolfem Starzewskim. Dziennikarz nie traktował swojej pracy poważnie, mimo że mogła ona wywierać duży wpływ na społeczeństwo.

Czepiec – pewny siebie, obyty w świecie chłop, który był w stanie dyskutować z przedstawicielami inteligencji nawet na tematy związane z polityką zagraniczną Chin. Oparty na prawdziwej postaci Błażeja Czepca. Bohater ten był dumny, ale nie był też wolny od chłopskich przywar.

Rachela – przedstawicielka społeczności żydowskiej w Bronowicach, córka karczmarza. Rachela jest wyemancypowaną kobietą, która chce w życiu osiągnąć więcej niż tylko zajmowanie się domem i rodziną. To postać inteligentna, wykształcona i obyta.

Żyd – ukazany dość stereotypowo przedstawiciel mniejszości żydowskiej, zajmuje się prowadzeniem karczy i lichwą. Żyd jest człowiekiem interesu, dba o swój majątek i nie rozumie okolicznych chłopów, upijających się na kredyt w jego karczmie.

Ojciec – to ojciec Panny Młodej, Gospodyni, Jaśka oraz ich rodzeństwa, we wsi otaczano go szacunkiem. Wychował swoje dzieci na samodzielne osoby.

Ksiądz – to postać, która także łączyła w sobie chłopstwo z inteligencją, wywodził się bowiem ze wsi, ale dzięki swojemu obyciu udało mu się awansować do stanowiska proboszcza. Doskonale dogadywał się z Żydem.

Dziad – był uczestnikiem rabacji galicyjskiej, objawił mu się upiór Jakuba Szeli. Mimo że był bardzo stary, to inni traktowali go pobłażliwie, jak służącego.

Jasiek – brat Panny Młodej, chłop, który ma ambicje zostać bogatym ziemianinem. Gospodarz dał mu złoty róg, którym Jasiek miał zasygnalizować początek powstania, ale chłopak zgubił go, gdy pochylał się po czapkę z pawimi piórami.

Marysia – kiedyś była narzeczoną bogatego młodzieńca, którego widmo ukazało jej się w trakcie wesela. Dziewczyna ma pretensje do ojca, który traktuje ją inaczej niż siostry, które wyszły za przedstawicieli inteligencji.

Nos – dekadent, artysta, przedstawiciel krakowskiej bohemy i inteligencji. Nie szanował chłopów, uważał ich za ludzi gorszych od siebie. Nos jest także postacią, która nadużywa alkoholu.

Chochoł – jest to jedna z postaci fantastycznych. Zostaje zaproszony przez Rachelę na weselę, a następnie przegnany przez Isię. Rozgniewany Chochoł sprowadził do chaty wiele widm, które zaczęły nawiedzać gości.

Wernyhora – postać inspirowana kozackim wieszczem i lirnikiem. Wernyhora próbuje zachęcić Polaków do działania i do wzniecenia powstania zbrojnego w ramach walki o niepodległość. W tym celu ukazuje się on Gospodarzowi.

Upiór – to widmo Jakuba Szeli, jednego z przywódców krwawej rabacji galicyjskiej. Szela ukazuje się Dziadowi i swoją obecnością przypomina, że dawne krzywdy nie zostały wybaczone i że między szlachtą a chłopstwem istnieją różnice i krzywdy nie do pogodzenia.

Stańczyk – widmo dawnego błazna Jagiellonów, które ukazuje się Dziennikarzowi, by przypomnieć mu o celu jego pracy.

Widmo – duch zmarłego narzeczonego Marysi.

Hetman – zjawa dawnego zdrajcy, uczestnika konfederacji targowickiej.

Rycerz – duch rycerza, Zawiszy Czarnego.

Dodaj komentarz