Laura Kościeniecka – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

Stefan Żeromski w swojej znanej powieści „Przedwiośnie” wykreował nie tylko wiarygodnego głównego bohatera, czyli Cezarego Barykę, ale także wielu bohaterów drugoplanowych. Jedną z najważniejszych postaci kobiecych była Laura Kościeniecka, ukochana Cezarego.

Charakterystyka Laury Kościenieckiej

Laura to młoda kobieta, z którą Cezary Baryka wdał się w namiętny romans. Była od niego starsza o zaledwie dwa lata. Po raz pierwszy ujrzał on ją w trakcie konnej przejażdżki w okolicach majątku w Nawłoci. Laura wyróżniała się na tle innych dziewcząt. Jeździła na wierzchowcu w męskim stroju i wyróżniała się umiejętnościami jeździeckimi – koń słuchał jej we wszystkim. Na uwagę zasługiwał też jej wygląd. Odznaczała się smukłą, ale też silną figurą, widać też było, że aktywność fizyczna sprawiła, że stała się muskularna. Miała jasne włosy i bardzo niebieskie oczy. Gdy Cezary ujrzał ją, to natychmiast zapomniał o Karolinie Szarłatowiczównie, która była do tej pory obiektem jego zainteresowania. Laura była więc piękna, silna i stanowcza.

Na co dzień Laura ubierała się w modne stroje, które charakteryzowały się także swego rodzaju skromnością. Laura unikała obfitych, wyrazistych sukien. Lubiła traktować innych z pewną wyższością, o czym szybko przekonał się sam Cezary. Była ona też od niego bardziej życiowo doświadczona i miała za sobą pierwsze miłosne podboje, podczas gdy Baryka dopiero poznawał, czym jest smak flirtu. W trakcie romansu z Cezarym Laura była już wdową po panu Kościenieckim. Z tego wynikała jej skomplikowana sytuacja materialna – żyła w dworku odziedziczonym po pierwszym mężu, jednak prawa do niego rościły sobie także dzieci Kościenieckiego. Laura poszukiwała więc pieniędzy, które umożliwiłyby spłacenie pasierbów i wejście w posiadanie całego dworku.

Laura nie była szczerą osobą. Romansowała z Baryką w czasie, w którym była ponownie zaręczona, z Władysławem Barwickim. Prawdopodobnie Laura przyjęła jego propozycję ze względu na pokaźne fundusze, którymi Barwicki dysponował. Z kolei Władysław widział w Laurze możliwość awansu społecznego, ponieważ posiadała ona dworek. Oboje szukali małżeństwa z rozsądku i wykorzystywali się wzajemnie. Niestety pewnego dnia Laura została przyłapana przez narzeczonego na swoim romansie z Cezarym. Cezary uderzył ją w twarz, jednak kobieta stanęła po stronie Barwickiego. Później twierdziła, że gotowa była wyjść za Barykę, jednak nie był on w stanie sprawdzić, czy była ona wobec niego kiedykolwiek szczera.

 Laura była więc postacią bardzo skomplikowaną, intrygującą i niejednoznaczną. Wyróżniała się swoim silnym charakterem i tym, w jaki sposób traktowała otaczających ją mężczyzn, inaczej niż inne kobiety zwykły robić.

Dodaj komentarz