Lalka – bohaterowie

Bolesław Prus w swojej powieści realistycznej zatytułowanej „Lalka” ukazał społeczeństwo drugiej połowy XIX. Każda z jego postaci reprezentowała sobą konkretną grupę społeczną, ale równocześnie autor nadał im wiele indywidualnych cech.

Stanisław Wokulski – główny bohater powieści, przedstawiciel zubożałej szlachty, któremu dzięki pracy w handlu i interesom udało się dorobić znacznego majątku. Wokulski jest człowiekiem sprytnym i praktycznym, jednak jego życie zmienia się, gdy zakochuje się w arystokratce, Izabeli Łęckiej. Wokulskiego określa się jako romantywistę.

Izabela Łęcka – główna postać kobieca w „Lalce”, piękna arystokratka, w której zakochał się Wokulski. Łęcka jest osobą rozpuszczoną, oczekującą życia w luksusach, niezdolną do pokochania innych. Symbolizuje tytułową lalkę – pustą i próżną.

Ignacy Rzecki – stary subiekt, przyjaciel Stanisława Wokulskiego. Rzecki jest gorącym zwolennikiem Napoleona, dawniej walczył w trakcie Wiosny Ludów. Jest to człowiek całkowicie oddany swojej pracy, ale także lojalny wobec Wokulskiego. To autor „Pamiętnika starego subiekta”. Przedstawiciel pokolenia romantyków.

Julian Ochocki – młody arystokrata, naukowiec, jego marzeniem jest wynalezienie maszyny latającej. Ochocki jest przedstawicielem pokolenia modernistów, nie wierzy już w miłość i w całości chce się oddać nauce. Nie bierze udziału w salonowym życiu arystokracji, czym zaskakuje swoje otoczenie.

Kazimierz Starski – arystokrata, kuzyn i adorator Izabeli Łęckiej. Starski jest typowym przedstawicielem swojego stanu, jest próżny i zależy mu jedynie na majątku, dlatego nie zamierza ożenić się z pozbawioną posagu Izabelą. Jego rozrzutny styl życia doprowadził go do ogromnych długów.

Helena Stawska – to młoda i piękna przedstawicielka szlachty, z którą okrutnie obeszło się życie. Jej mąż przez wiele lat uważany był za zaginionego, dlatego też Stawska musiała samotnie żyć, pracować i wychowywać córkę, nie wiedząc, gdzie jest jej mąż. Stawska musi podejmować praktyczne decyzje w swoim życiu, by się utrzymać.

Tomasz Łęcki – arystokrata, ojciec Izabeli Łęckiej. Człowiek rozrzutny, który zmarnował odziedziczony majątek, jednak przekonany o swojej mądrości. Wychował córkę na osobę rozpieszczoną i przyzwyczajoną do luksusu. Łęcki nie ma pojęcia, jak działa prawdziwy świat.

Baron Krzeszowski – arystokrata i hazardzista, tkwi w nieszczęśliwym małżeństwie. Liczą się dla niego przede wszystkim pieniądze, do żony wraca dopiero po roztrwonieniu swojego majątku.

Baronowa Krzeszowska – żona barona, okrutnie doświadczona przez życie śmiercią córki, po której nie jest w stanie się podnieść. Kłótliwa kobieta, wchodząca z innymi w konflikty, między innymi z panią Stawską.

Dodaj komentarz

Autor opracowania: Marta Grandke

x